مشخصات برنامه

صعود به قله شهسوار ( قبله)

تاریخ اجرا : ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

سرپرست برنامه : حمیدرضا فراهانی

مربی برنامه : حمیدرضا فراهانی

تعداد افراد شرکت کننده : ۱۲ نفر

افراد شرکت کننده :

خانم ها: مریم رجبی – هیلدا رضائی – مسعوده بادکوبه – اکرم السادات بنی جمالی

آقایان: غلامرضا حبیبی نژاد – احمد پرویزیان – مهرداد ناصری – علیرضا میرزاخانی – مجید لطیفی – مصطفی قلی – احمد جیریایی

معرفی قله :

کوه شهسوار یکی از پیش کوه های سلسله زاگرس است که در جنوب غربی شهر اراک واقع شده و ارتفاع آن ۲۹۶۲ متر و در امتداد خط الراس شرقی کوه سفید خوانی قرار دارد.نام بومی این کوه قبله می باشد و وجه تسمیه آن نیز قرار داشتن در ضلع جنوبی ( امتداد جهت قبله ) روستاهای قره کهریز نظیر عقیل آباد ، گوار ، جمال آباد ، چشمه پهن و ….. می باشد و نام شهسوار را کوهنوردان اراک بر روی آن گذاشته اند و علت آن هم این است که پیرامون قله این کوه را صخره هایی فرا گرفته که از دور همچون تاجی بر سر کوه به نظر می آیند.پروفایل و نمایه این کوه از دور به ویژه از سمت جنوب زیبا و پر ابهت و همچون قلعه ای مستحکم به نظر می رسد.

برای صعود به این کوه دو مسیر شمالی و جنوبی وجود دارد . مسیر شمالی از طریق جاده اراک – ملایر و پس از سنجان وارد جاده بخش قره کهریز ( سمت چپ ) شده و پس از عبور از روستاهای ضامنجان ، عقیل آباد ، گوار و در دو راهی قاسم آباد به سمت چپ ( جنوب ) تغییر مسیر داده و به روستای چشمه پهن رفته و بعد از روستا وارد جاده نسبتا طولانی خاکی در جنوب روستا می شویم . صعود از این مسیر در یک قسمت از صخره های منتهی به قله بدون ابزار فنی میسر بوده و در باقی قسمت ها نیازمند ابزار و یا تجربه سنگنوردی می باشد.

مسیر دیگر صعود از ضلع جنوبی می باشد که برای این منظور بایستی از اراک به طرف ملایر حرکت کرده بعد از روستای رباط میل وارد جاده اراک – ازنا شده و پس از رسیدن به تقاطع غیر هم سطح ( پل ) به سمت راست وارد جاده شازند شده و از اولین دور برگردان تغییر جهت داده و با عبور از روی پل به شهر شهباز ( بازنه ) رفته و پس از عبور از روستاهای هقته ، امارت ، قلعه پسیجان ، کرک و قبل از رسیدن به موچان در سمت چپ جاده تابلوی فلزی وجود دارد که ما را به سمت روستای تکیه هدایت می کند که تا اینجا جاده آسفالت می باشد . بعد از روستای تکیه در جهت شمال وارد جاده خاکی همواری که حدودا ۲ کیلومتر می باشد شده و به امامزاده تکیه می رسیم که درواقع مبداء صعود از جبهه جنوبی قله شهسوار می باشد .صعود از جبهه جنوبی نیز همچون جبهه شمالی کمی درگیری با صخره ها را در زیر قله به همراه دارد که با کمی دقت می توان مسیر کم خطر تر را انتخاب و صعود ایمنی را انجام داد .

در محل امامزاده امکانات اتراق و کمپ ، سرویس بهداشتی ، آب لوله کشی و پارکینگ خودرو موجود است و اطراف امامزاده نیز درختان سرسبزی موجود است که فضای بکر و آرامبخشی را ایجاد نموده است. همچنین درخت چنار کهن سالی در جوار امامزاده وجود دارد که به گفته اهالی بومی عمر آن بیش از چهار صد سال است . شایان ذکر است  که آنتن دهی موبایل در امامزاده و مسیر قله ضعیف است .

شرح برنامه :

در ساعت ۱۵/۶ صبح روز جمعه ۲۱/۳/۱۴۰۰ در قالب یک تیم دوازده نفره از اعضاء باشگاه کوهنوردی شاهین اراک و طبق قرار قبلی از محل میدان شریعتی و با استفاده از یک دستگاه مینی بوس اراک را به مقصد امامزاده روستای تکیه ترک کردیم . در ساعت ۱۵/۷ به امامزاده رسیده و صبحانه را در یکی از سکوهای اطراف امامزاده صرف نموده و پس از معارفه در ساعت ۰۵/۸ از طریق پاکوب بالا دست امامزاده و یکی از یالهای جنوبی صعود خود را آغاز کردیم . پس از یک ساعت به ابتدای صخرها رسیده و از یک مسیر ایمن خود را به ابتدای پهن دشت وسیع قله رساندیم و با امتداد مسیر در جهت شرق در ساعت ۱۵/۱۰ به قله شهسوار رسیدیم . پوشش گیاهی دشت منتهی به قله غنی و مملو از گیاهان دارویی نظیر آویشن ، مرزنگوش ، کاکوتی و نظایر آن می باشد .از فراز قله شهسوار اغلب قلل معروف اراک قابل رویت است . در غرب و شمال غربی قلل سفید خوانی ، شاه کیخسرو ، لجور ، آلاداغ ، غازک و در جنوب شرقی خط الراس الوند دالخانی ، مالگا در جنوب غربی ، شهباز ، سرو ، چال خاتون ، عرقچین و میشو در جنوب و حتی رشته کوه اشترانکوه و قالی کوه نیز در جنوب قابل رویت می باشند .پس از مدتی حضور در قله از مسیر صعود فرود آمده و در ساعت ۴۵/۱۲ به امامزاده رسیده و پس از صرف ناهار در ساعت ۲۰/۱۴ به طرف اراک بازگشته و در ساعت ۳۰/۱۵ به اراک رسیده و برنامه به پایان رسید.در پایان از کلیه همنودان گرامی که با حضور خود خاطره صعود به قله شهسوار را ایجاد کردند تشکر می کنم . همچنین از دوستان و همنودان عزیز آقایان پرویزیان ، ناصری ، میرزاخانی ، لطیفی و قلی که در اجرای این برنامه با بنده همکاری نمودند تشکر ویژه می نمایم .

۳ پاسخ
  1. اسدالله ابراهیمی
    اسدالله ابراهیمی می گوید:

    سلام ممنون از گزارش خوبتون ولی به نظرم از مسیر دوراهی قاسم آباد باید به سمت راست بپیچیم لطفا باز نگری کنید .ممنونم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.