پیمایش غار سرو

مشخصات برنامه

پیمایش غار سرو ۲۱۵

تاریخ اجرا : ۲۹ آبان ۹۹

سرپرست برنامه : رضا نجیمی

مربی برنامه : –

تعداد افراد شرکت کننده : ۴ نفر

افراد شرکت کننده :

خانم ها: – 

آقایان: رضا نجیمی، مصطفی محسنی، علی مطلبی مقدم، میثم حسینی

معرفی:

چاه غار ۲۱۵ متری سرو یا (سه رو) بعنوان عمیق ترین و طولانی ترین چاه غار استان مرکزی در زیر قله سرو(ضلع شرقی قله) از رشته کوه های راستوند، واقع شده است.کوه سرو به ارتفاع ۳۳۲۲ در جبهه جنوبی و شرقی سنگی و صخره ای و در قسمت شمالی برف گیر میباشد که تا اوایل تابستان در آن برف ها پایدار می ماند.
غارهای بسیاری در این منطقه وجود دارد که به دلیل عمودی بودن آنها هنوز هم ناشناخته مانده اند. جنس سنگ های منطقه از آهک است که عامل پیدایش این غارها جریان و نفوذ آب به لایه های آهکی زیرین می باشد .

شرح گزارش:

یک گروه ۴ نفره طبق برنامه باشگاهی باشگاه شاهین اراک و در راستای اجرای برنامه های فنی و بالابردن سطح تکنیکی و عملیاتی اعضاء، تصمیم به پیمایش کامل چاه غار سرو گرفتیم و ساعت ۴ صبح مورخه پنجشنبه ۲۹ آبان ماه ۹۹ از اراک راهی منطقه شده و ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح به سمت دهنه غار که در ارتفاع ۲۹۴۴ متری ضلع شرقی قله سرو است صعود نمودیم که ساعت ۰۸:۳۰ به دهانه غار رسیدیم و پس از صرف صبحانه و آماده شدن افراد گروه، با توجه به اینکه این چاه غار کاملا عمودی بوده و کلیه مراحل فرود و صعود به صورت عمودی و بر روی طناب صورت میگیرد و مستلزم انجام کار فنی و تکنیکی و امادگی جسمی بالاست، مرور کلی مباحث مربوط به فرود توسط سرپرست برنامه صورت گرفت و راس ساعت ۱۰:۰۰ فرود و طباب ریزی به غار توسط رضا نجیمی استارت زده شد و پس از ۲۵۰متر طناب ریزی توسط ایشان و ایجاد بیش از ۲۰ ریبلی و کارگاه تک و دو نقطه نهایتا ساعت ۱۳:۳۰ به انتهای غار رسیدیم.
پس از ثبت تصاویر و بارگیری مختصر و مرور دوباره اصول صعود ساعت ۱۴:۰۰ صعود را در پیش گرفتیم و با انجام کار گروهی و تعویض ترتیب صعود به منظور جنع کردن و بالا آوردن طناب ها، نهایتا ساعت۱۷:۰۰ اولین نفر از دهانه غار خارج و با نیم ساعت اختلاف باقی نفرات نیز به سلامت کامل خارج شدند .
پ.ن: دمای هوای داخل غار در این فصل ثابت و البته خیلی سرد و مرطوب است و به گروه های پیمایش توصیه میگردد به منظور جلوگیری از سرمازدگی از لباس گرم استفاده نمایند.