مشخصات برنامه

پیمایش دره یرک قزوین

تاریخ اجرا : ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سرپرست برنامه : عباس صوفی

مربی برنامه : آقایان علیرضا گنجه و مسعود نظری

تعداد افراد شرکت کننده : ۱۴ نفر

افراد شرکت کننده :

آقایانعباس صوفی-مصطفی محسنی-مسعود نظری-محسن عبدی-مسعود توکلی-علیرضا فخر طباطبایی-علی آقااکبری-مهدی عابدینی.

خانم ها: شیرین ربیعی-سحر رجبیان-مریم خسروی-آذرنوش فراهانی- لحیا رفیعی.

معرفی منطقه :

یرک، روستایی از توابع بخش طالقان شهرستان طالقان در استان البرز ایران است.

دره یرک واقع در روستای یرک، روستایی بکر و دستنخورده با ارتفاع ۲۸۵۰ متر در دامنه البرز واقع در الموت قزوین می باشد.

این دره فنی دارای ۱۱ فرود می باشد،که بلندترین فرود آن ۴۰ متر و بقیه فرودها زیر ۱۰ متر میباشد.

شرح گزارش :

ظهر روز پنجشنبه،مورخ ۱۴۰۰/۲/۳۰ ساعت ۲، به همراه تیمی ۱۴ نفره از اعضا باشگاه،با ماشین های شخصی خود از اراک به سمت روستای یرک واقع در الموت قزوین حرکت نمودیم.

مسیر حرکت : 

از جاده اراک ساوه نرسیده به پرند،از سمت آزاد راه غدیر به مسیر خود ادامه دادیم.به آزاد راه کرج قزوین رسیده و ادامه دادیم تا به شهرک صنعتی کاسپین رسیدیم.وارد جاده کوندج و چناسک شده و بعد از گذشتن از شکرناب و آنگه و کجیران به دو راهی آسفاران رسیدیم.

از اینجا به بعد جاده خاکی شد.تا قبل از روستای آسفاران و پل گذر از رودخانه با ماشین سواری امکان تردد هست.ولی از پل به بعد فقط ماشین های شاسی بلند و نیسان امکان تردد دارند.(از پل به بعد مسیر بسیار سنگلاخی و پر از سنگ های ریز و درشت با شیب تند بود.برای همین اصلا توصیه نمیشود که با ماشین های سواری مسیر را ادامه دهید.)

نزدیک ساعت ۸ شب به پل که رسیدیم توقف کردیم و همانجا چادر های خود را بر پا نموده و کمپ زدیم و بعد از صرف شام،اعضاء جهت خواب و استراحت آماده شدند.

صبح ساعت ۷:۳۰ بیدار باش در نظر گرفته شد و پس از جمع آوری چادرها و صرف صبحانه و چک کردن لوازم مورد نیاز پیمایش دره،با هماهنگی یک دستگاه نیسان،راس ساعت ۹:۳۰ به سمت روستای یرک حرکت کرده و مسیر تقریبا ۱۸ کیلومتری را تا روستای یرک،در یک جاده پر پیچ و خم و ناهموار که حدود ۱ ساعت طول کشید با نیسان طی کردیم.

به اول روستا که رسیدیم لباس های خود را عوض نموده و ست دره نوردی خود را پوشیدیم.و بعد از چک شدن وسایل فنی همگی اعضاء توسط سرپرست آقای عباس صوفی و مربی برنامه آقای مسعود نظری،به سمت اولین فرود دره حرکت نمودیم (تقریبا ساعت ۱۱).

اولین فرود توسط آقای عباس صوفی طناب ریزی شد،فرود تقریبا کوتاهی بود و بعد از فرود رفتن رفتن تک تک اعضا،آخرین نفر(عباس صوفی)طناب را جمع کرده و در ادامه پیاده روی در مسیر ی جنگلی و شگفت انگیز که همه اعضاء محو زیبایی آن شده بودند و ۱۰ فرود دیگر در انتظارمان بود.

به دلیل وجود آبشار سنگ ها کاملا لغزنده و خزه ای بودند.فرود بعدی را آقای نظری طناب ریزی کردند و به همین ترتیب طناب ریزی ها توسط آقای صوفی و آقای نظری انجام شد.

چند فرود بعدی با عبور از ریبلی در مسیری چشم نواز،با هوای بهاری از کنار آبشارهای زیبا انجام شد.

حین مسیر استراحت های کوتاهی صورت گرفت و اعضاء با صرف نوشیدنی ها و مواد غذایی انرژی زا تجدید قوا نمودند.

فرود آخر که بلندترین فرود دره یرک محسوب میشد تقریبا ۴۰ متر بود.خوشبختانه تک تک اعضاء به سلامت آخرین فرود هم سپری کردند.

بعد از آخرین فرود که ساعت تقریبا ۵ عصر بود اعضاء لباس های خود را عوض نموده و پس از صرف نهار مسیر بازگشت به سمت روستا را در پیش گرفتیم.

مسیر بازگشت آنقدر زیبا و دلنواز بود گویی با روح و روان آدم بازی میکرد.این مسیر کاملا جنگلی بود و دارای شیبی تند.

پس از تقریبا ۳ تا ۴ ساعت پیمایش،به روستا رسیدیم و سوار نیسان شدیم.بعد از یک ساعت نیسان سواری به محل کمپ رسیدیم که ساعت تقریبا ۹:۳۰ شب بود.اندکی استراحت نمودیم و پس از جمع آوری و جابجایی وسایل در ماشین های خود رأس ساعت ۱۰ شب به سمت اراک حرکت نمودیم.

پس از چند توقف کوتاه جهت صرف شام و استراحت،در نهایت ساعت ۶ صبح به اراک رسیدیم و سرانجام یکی از برنامه های بسیار هیجان انگیز و خاطره ساز باشگاه به پایان رسید.

در آخر از تمامی اعضاء تیم جهت همکاری کمال تشکر را داریم.

شماره نیسان جهت هماهنگی دره یرک الموت قزوین : آقای در بندی ۰۹۱۲۵۸۲۱۵۶۱

تهیه گزارش : سحر رجبیان

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.