مشخصات برنامه

پیمایش خط الراس گل گل به سنبران

تاریخ اجرا : ۲ و ۳ تیر ماه ۱۴۰۰

سرپرست برنامه : امیر محمد بساکی

مربی برنامه : –

تعداد افراد شرکت کننده : ۵ نفر

افراد شرکت کننده :

خانم ها: پوران دهقان

آقایان: حمید نشاط فر-حسین ملکی-جواد رضی-حسن جلایری

معرفی منطقه :

نام منطقه : ازنا(اشترانکوه)

ارتفاع قله : ۴۱۵۰

ارتفاعات و نقاط مهم منطقه ( قلل همجوار ، گردنه ها، دره ها و …… با توصیف چشم اندازها ) : اشترانکوه یا به قول محلیها (شترکوه) واقع در استان لرستان، از مرتفعترین رشته کوههای زاگرس به حساب میآید. این خط الرأس در فاصله تقریبی ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا تا منطقه کوهستان چقاگرگ در جنوب خط الرأس امتداد می یابد.و یکی از مشکل ترین و فنی ترین خط الراس های ایران بشمار می آید که به طول تقریبی۳۰ کیلومتر (از قله گل گل تا کول جنون) امتداد یافته است. این خط الراس از ۴۲ قله تشکیل شده است که بیش از نیمی از آنها بی نام هستند.

مسیر صعود : روستای بیدستانه

تاریخ اجرا : چهارشنبه و پنجشنبه ۲ و ۳ تیر ماه ۱۴۰۰

نحوه دستیابی به منطقه : یک دستگاه ون

شرح گزارش:

پس از بررسی های به عمل آمده از منطقه و جمع شدن اعضا عصر روز چهارشنبه ساعت ۱۶ با یک دستگاه ون از دروازه تهران به سمت منطقه حرکت نمودیم.
ساعت ۱۹ از روستا بیدستانه استارت برنامه زده شد و پس از پیمایش دره و عبور از سه تنگ عبدل،ساعت ۱۱شب به چشمه مظفر رسیدیم و کمی استراحت نمودیم . به دلیل کمبود بارندگی در سال جاری،چشمه مظفر در روز ها خشک و شب ها دارای آب میباشد.
بعد از استراحت و صرف شام مقداری آب برداشته و حرکت خود را ادامه دادیم.در نهایت ساعت ۱ بامداد به پناهگاه چال کبود رسیده و شب را همانجا استراحت نمودیم.

صبح پنجشنبه ساعت ۸:۱۵ دقیقه به حرکت خود ادامه دادیم و قله گل گل را همراه با کوله های بسیار سنگین صعود کردیم.
پس از صعود قله گل گل مسیر خط الرأس را در پیش گرفته و پس از عبور از قیف انتهای دره دریاچه گهر و مسیر های ریزشی خطرناک ، مسیر سیم بوکسل و قله گل گهر و فیال سون،به قله سنبران رسیدیم.(به دلیل گرمای منطقه و کمبود آب قبل از رسیدن به سیم بوکسل ها مقداری برف آب کرده و جوشاندیم تا مشکل کمبود آب برطرف شود.)
که مجموع تایم این صعود ۷ساعت شد.با احتساب وزن سنگین کوله ها و تعدا اعضای گروه پس از شب مانی بر قله سنبران،صبح حرکت خود را به سمت پایین ادامه دادیم و در نهایت در ساعت ۱۴ به روستای بیدستانه رسیدیم و سوار وسیله نقلیه شده و به سمت اراک حرکت نمودیم و اینگونه برنامه پایان یافت.

 

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.