مشخصات برنامه

صعود زمستانی الوند دالخانی

تاریخ اجرا : ۱۰ بهمن ۹۹

سرپرست :  مهرداد ناصری

مربی برنامه : عباس فرضی

تعداد افراد شرکت کننده : ۱۷ نفر

افراد شرکت کننده :

خانم ها:

آقایان:

معرفی منطقه:

رشته کوه الوند دالخانی (لکان) در جنوب شرقی شهرستان اراک در بخش قره کهریزدر امتداد رشته کوههای راستوند و شهباز و چال خاتون قرار دارد. این رشته کوه مستقل بوده و پیوندی با کوههای مجاور ندارد .طول این رشته کوه ۵/۱۸ کیلومتر وعرض آن بطور متوسط ۳۵/۳ کیلومتر است. و بطور شمال شرقی –جنوب غربی با مختصات جغرافیایی۳۳/۴۶ شمالی و۴۸/۴۱ شرقی قرار گرفته است. بلندترین قله این رشته کوه “دالخانی”نام دارد. وبه ارتفاع ۳۰۶۵ متر ازسطح دریای آزاد میباشد. دورتا دور این رشته کوه را جاده اسفالته و خاکی فرا گرفته که روستاهای قسمت شمالی آن موچان و آب باریک ودر قسمت شمال شرقی آن روستاهای علیم آباد و خرم آباد و رباط سفلی و شمس آباد و در قسمت جنوب غربی آن روستاهای تخمار و تجرستان و لکان قراردارد .

جهت دستیابی به این قله از دوجبهه شمال شرقی و جنوب غربی می توان اقدام کرد. که این دو مسیر بسیار پرشیب و صعود از آن دشواراست .

مسیر های دستیابی به این رشته کوه

الف)مسیرجنوب غربی: از طریق جاده آسفالته اراک ازنا وارد جاده خمین شده با پشت سر گذاشتن روستاهای هفته و عمارت و کرک و موچان و اب باریک در مزرعه ای کنار جاده نزدیک روستای تجرستان که دارای موتور آب است ،به پای کار میتوان رسید.

ب)مسیرشمال شرقی: ازطریق جاده اراک -ضامنجان ،بعد از گذشتن از روستاهای سر راه به روستای دینه کبود رسیده واز دو راهی به طرف معدن شمس آباد وروستای خرم آباد به پای کارمیتوان رسید.

این رشته کوه منطقه ای حفاظت شده است که با وجود صخره ای بودن آن منطقه ای سرسبز با گیاهان مرتعی ودارویی ومعطر وخوراکی میباشد .

وجانورانی مانند بزکوهی -گراز –گرگ –روباه-خرگوش –عقاب-قوش-کبک –سار ومار-مارمولک وملخ -پروانه- و…….دیده میشود۰

دستیابی به آب دراین رشته کوه در جبهه جنوب غربی مزرعه کنا ر جاده و در جبهه شمال شرقی چشمه بالای روستای خرم آباد ممکن میباشد.

گزارش برنامه :

طبق هماهنگی های انجام شده ؛ با توجه به اینکه مسیر شمالی برای صعود در نظر گرفته شده بود ساعت ۶:۳۰ صبح، از میدان شریعتی به سمت روستای خرم آباد حرکت کردیم . صبحانه را  در منزل یکی از همنوردان، در روستای خرم آباد صرف کرده و ساعت ۸:۱۵ برای صعود آماده شدیم ؛ که بعد از گرفتن عکس یادگاری در ابتدای مسیر حرکت را آغاز کردیم .

تقریبا بعد از ۲ ساعت کوهپیمایی ،  با شروع بارش برف و مه آلود شدن هوا سرعت حرکت کمتر شد.

دقایقی هوا بهتر شد وقله رخ نمود که با تصمیم سرپرست اجازه استراحت پیدا کردیم و بعد از استراحت شروع به حرکت به سمت قله نمودیم .

در نزدیکی قله دوباره بارش برف و مه همراه با وزش باد شروع شد که در نهایت ساعت ۱۳:۳۰  تمامی اعضا بر فراز قله ایستادند .

شرایط آب وهوایی اجازه ایستادن بر روی قله را نداد و سریعا تمامی نفرات شروع به فرود کردند.

با توجه به یخ زدگی و دست به سنگ بودن مسیر مربی تیم (آقای فرضی) با ایجاد کارگاه تمامی نفرات را فرود دادند. در ادامه ی مسیر برگشت نیز برای سهولت فرود با ایجاد یک کارگاه دیگر توسط مربی تیم نفرات فرود داده شدند واز دره منهتی به روستای خرم آباد مسیر را ادامه دادیم  و در نهایت در ساعت ۱۸ تمامی نفرات در صحت وسلامتی کامل به روستای خرم آباد رسیدند. و آماده حرکت به سمت اراک شدیم .

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.