مشخصات برنامه

صعود به قله مالگا

تاریخ اجرا : ۲۹ آذرماه ۱۳۹۸

سرپرست برنامه : عباس صوفی

مربیان برنامه : آقای احمد میر اشرفی و خانم رویا قدیمی

تعداد افراد شرکت کننده : ۱۳ نفر

نگارنده : عباس صوفی

افراد شرکت کننده :

خانم ها: رویا قدیمی، ساحل ملکی راد، آرزو بداغی.

آقایان: احمد میراشرفی، حمید رضا شریفی، علی رضا میزارخانی، حامد فخرالشعرا، احسان احمدی، حامد حسینی، حامد رضایی، محمدجواد میرصفی، جعفر نظام االسالمی، ساحل ملکی راد، عباس صوفی

معرفی منطقه:

رشته کوه راسوند، قله مالگا
امتداد این رشته شمال شرقی – جنوب غربی می‌باشد. این کوه در شمال غربی شهر شازند قرار گرفته است. طول ان ۱۳ کیلومتر و عرض آن در عریض‌ترین بخش ۵.۵ کیلومتر است حداکثر ارتفاع ۳۲۲۲متر می‌باشد. این رشته که به رشته اصلی راسوند معروف است در خط الراس خود حدود ۵۲ قله فرعی ودندانه‌دار دارد. جنس اصلی سنگهای این رشته کوه آهک همراه با شیب روسوبی است، به همین دلیل جاهای فراوانی در آن وجود دارد که اکثرا عمقی برابر ۴۰ تا ۸۰ متر و فاقد تالار و قندیل می‌باشند و بدون آب مگر در فصول بارندگی که در آن آب جمع شود. رشته مالگا(راسوند) جزو نقاط برف‌گیر استان مرکزی می‌باشد با این وجود دارای چشمه‌های کم و فصلی بوده و سراب‌های اندکی در آن وجود دارد. معروف‌ترین چشمه، سراب چشمه بلاغ و سراب پنج علی و از مناطق تفریحی می‌باشند.
رودخانه کله از بهم پیوستن آب چشمه‌ها و قنات‌های واقع در شمال غربی و شمال کوه شروع و به آب پنج علی متصل شده و پس از پیوستن به سراب بولاغ در مجمع رودخانه قراچای (پل دواب) را به وجود می‌آورند که پس از طی مسافتی طولانی و آبیاری منطقه شراء، تفرش  و ساوه به حوض سلطان می‌ریزد.
در دامنه شمالی این کوه روستاهای توره، فر و حصار قرار دارند. راه اراک به ملایر-بروجرد از دامنه شمالی این رشته می‌گذرد. در دامنه شمال شرقی، روستاهای دنبه، حک بالا،حک پایین، بابا خداداد و دره صالحان قرار دارند. در دامنه شمال غربی روستاهای نهرمیان بالا، نهرمیان پایین و مروارید دره قرار دارند.
مسیرهای صعود:
۱-    از روستای حصار شروع و پس از طی مسافتی در نزدیکی انتهای دره منتهی به ده سمت راست متمایل شده و تا قله پیش می‌رود و در حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد.
۲-    مسیر صعود از خط الراس راسوند از شازند شروع پس از فراز و نشیب های زیاد به قله ختم می‌شود و حدود ۱۲ ساعت طول میکشد و مسیر کاملا بدون آب می‌باشد.
۳-    مسیر صعود از روستای مروارید دره

شرح گزارش:

طبق تقویم ۳ ماهه فصل پاییز ۹۸ آخرین برنامه این فصل صعود به قله مالگا به سرپرستی بنده در تاریخ ۲۹ اذرماه سال ۹۸ در نظر گرفته شده بود، با هماهنگی انجام شده مسیر صعود از روستای مرواریددره در نظر گرفته شد و با تعیین نفرات تیم همراه با ۱۲ نفر از همنوردان باشگاه کوهنوردی شاهین و گروه دوچرخه سواری زاگرس ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح جمعه به وسیله یک دستگاه مینی بوس به رانندگی اقای اسماعیل حسنی از اراک با ۱۰ دقیقه تاخیر ساعت ۵:۴۰دقیقه به سمت روستا حرکت کرده و ساعت ۶:۳۰ دقیقه به روستا رسیدم و در روستا اقای احسان احمدی هم که با ماشین شخصی آمده بودن به تیم ملحق شدن ، تا ساعت ۷ زمان صرف صبحانه در نظر گرفته شد که با توجه به سرما اول صبح دوستان در داخل ماشین صبحانه را صرف کردند و بعد از آماده شدن و چک کردن وسایل مورد نیاز همگی راس ساعت ۷:۱۵ دقیقه با  سر قدمی مربی توانمند خانم قدیمی و عقب داری اقای میرزاخانی به سمت قله حرکت کردیم ، هوا صاف و بدونه ابری حاکم بر منطقه بود ، بعد از مدتی پیمایش دوستانی که میخواستند لباس های خود رو کم کنند لباسهای خود را کم کردند و دوباره پیمایش را ادامه دادیم ابتدای مسیر خبری از برف نبود بعد از گذشت تقریبا ۱و نیم به پوشش برفی منطقه رسیدیم ، که زحمت برف کوبی تا قله را مربیان برنامه اقای میر اشرفی و خانم قدیمی کشیدند، بعد از چند استراحت ۱۰ دقیقه ای در طول مسیر راس ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه همگی ۱۳ نفر از تیم موفق به صعود قله مالگا شدن با توجه به نزدیکی زمان ناهار و همچنین هوای خوب و افتابی منطقه تصمیم بر این شد که دوستان ناهار را بر فراز قله صرف کنند و بعد از صرف ناهار و دیدن مناظر بسیار زیبای مناطق اطراف الخصوص رشته کوه زیبای اشتران کوه و گرفتن عکس یادگاری ساعت ۱۲:۱۵ دقیقه همگی قله را ترک کرده و به سمت روستا مبدا حرکت فرود آمده و همگی دوستان صحیح و سالم و بدونه هیچ مشکلی راس ساعت۱۵:۲۰ دقیقه به مینی بوس رسیده و سوار بر مینی بوس شده و به سمت اراک حرکت کرده و ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه به اراک رسیده و بعد از خداحافظی از دوستان یکی دیگر از برنامه های باشگاه با موفقیت به پایان رسید .

در آخر هم از همگی دوستان برای شرکت در برنامه تشکر میکنم الخصوص مربیان خوب و توانمند برنامه اقای میر اشرفی و خانم قدیمی

همیشه بر فراز باشید و بر قله های موفقیت در زندگی بایستید.

هزینه برنامه: نفری ۲۰ هزار تومان

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.