مشخصات برنامه

صعود به قله مالگا

تاریخ اجرا : ۱۴ شهریور ۹۹

سرپرست برنامه : نفیسه صیدی

مربی برنامه : نفیسه صیدی

تعداد افراد شرکت کننده : ۲۰ نفر

افراد شرکت کننده :

خانم ها:

آقایان:

شرح گزارش:

معرفی رشته کوه راسوند و قله مالگا

امتداد این رشته شمال غربی -جنوب شرقی می باشد. این رشته کوه در شمال غربی شهر شازند قرار گرفته است. طول آن ۱۳ کیلومتر و عرض آن در عریض ترین بخش ۵.۵ کیلومتر است. از شهر شازند شروع و رفته رفته ارتفاع می‌گیرد تا در قله مالگا به حداکثر ارتفاع خود یعنی ۳۲۲۲ متر می‌رسد.

این رشته که به رشته اصلی راسوند معروف است در خط الراس خود حدود۵۲ قله فرعی و دندانه دار دارد که بعضی از انها سوزنی و صخره‌ای هستند. جنس عمومی سنگهای این رشته کوه سنگ آهک است. به علت وجود سنگ آهک غارهای چاهی فراوانی در آن وجود دارد که اکثرا عمقی برابر ۴۰ تا ۸۰ متر دارند. فاقد تالار و قندیل بوده و معمولا بدون آب هستند، مگر در فصول بارندگی که آب باران در آنها جمع می‌شود. در قسمت شمال غربی شیب این رشته با شیب آن در جبهه جنوب شرقی تفاوت دارد و در این جبهه مسافت طولانی تری را باید پیمود.

رشته مالگا (راسوند) جزء نقاط برف گیر استان مرکزی می‌باشد. با وجود این دارای چشمه‌های کم و فصلی بوده و سراب های اندکی در آن وجود دارد . معروف‌ترین چشمه رشته راسوند سراب چشمه بولاغ است. که در دامنه کوه بولاغ از یالهای منشعب از رشته اصلی راسوند قرار گرفته و دارای دبی مناسبی می‌باشد. سراب دیگر، سراب پنج علی می‌‌باشد که در نزدیکی روستای حصار قرار دارد و با سراب بولاغ ۸ کیلومتر فاصله دارد. این سراب در دامنه شمالی این کوه واقع بوده و از مناطق تفریحی منطقه می‌باشد.

رودخانه کله از بهم پیوستن آب چشمه‌ها و قنات‌های واقع در شمال غربی و شمال کوه شروع و به آب پنج علی متصل شده و پس از پیوستن به سراب بولاغ در مجمع رودخانه قراچای (پل دواب) را به وجود می‌آورند که پس از طی مسافتی طولانی و آبیاری منطقه شراء، تفرش و ساوه به حوض سلطان می‌ریزد.

در دامنه شمالی این کوه روستاهای توره، فر و حصار قرار دارند. راه اراک به ملایر-بروجرد از دامنه شمالی این رشته می‌گذرد. در دامنه شمال شرقی، روستاهای دنبه، حک بالا،حک پایین، بابا خداداد و دره صالحان قرار دارند. در دامنه شمال غربی روستاهای نهرمیان بالا، نهرمیان پایین و مروارید دره قرار دارند. در دامنه جنوبی چند ده کوچک به اسامی سیدان، پاموزه و پرکله قرار دارند. مسیر در دامنه جنوبی و جنوب غربی عموما خشک و صخره ای بوده و با وجود مسیر کوتاهتر کمتر مورد استفاده برای صعود قرار می گیرد.

مسیرهای صعود

۱-مسیر نرمال

برای صعود به قله مالگا از روستای حصار شروع و پس از طی مسافتی در نزدیکی انتهای دره به راست متمایل شده و تا قله اصلی پیش می‌رود و حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد.

۲-مسیر صعود از خط الراس راسوند-مالگا

از شهر شازند شروع و پس از فراز و نشیب های زیاد به قله مالگا ختم می‌شود و حدود ۱۲ ساعت به طول می‌انجامد. مسیر کاملا بدون آب است .

۳-مسیر صعود از روستای مروارید دره

 

ر اساس هماهنگی های انجام شده صبح روز جمعه ساعت ۶:۱۵با یک دستگاه مینی‌بوس و یک وسیله نقلیه شخصی به سمت روستای مروارید دره حرکت کردیم. ساعت ۷:۱۵ به روستای مروارید دره رسیده و پس از صرف صبحانه و معرفی همنوردان به یکدیگر، ساعت ۸ با سرقدمی آقای گودرزی و عقبداری آقای صیدی حرکت را به سمت قله آغاز کردیم. (ارتفاع روستا از سطح دریا: ۲۱۰۰ متر) هوا بسیار خنک و مطبوع و برای صعود مناسب بود. در طول مسیر صعود آب آشامیدنی در دسترس نیست . ابتدای مسیر شیب ملایم بود و با ارتفاع گرفتن کم کم شیب مسیر زیاد میشود . قسمتی از مسیر به صورت دست به سنگ طی شد . بعد از هر یک ساعت پیمایش ۱۰دقیقه استراحت کردیم .

⛰ ساعت  ۱۱:۴۰ دقیقه در غالب یک تیم منظم بر فراز قله مالگا ایستاده و بعد از استراحت و گرفتن عکس یادگاری توسط عکاس برنامه آقای معصومی ساعت ۱۲:۳۰ شروع به حرکت به سمت مبدا صعود کردیم . مسیر بازگشت از همان مسیر صعود بود .

🚐 ساعت  ۱۶:۳۰ به وسیله نقلیه رسیدیم و پس از استراحت ساعت ۱۷به سمت اراک حرکت کردیم . ساعت  ۱۸ در میدان شریعتی با سلامت همه اعضاء برنامه به خوبی به پایان رسید .

در پایان ممنونم از تک تک دوستان عزیزم که با حضور گرمشون خاطره ای بیادماندنی بیادگار گذاشتن