مشخصات برنامه

صعود به قله دماوند

تاریخ اجرا : ۳۰ و ۳۱ مرداد ۹۹

سرپرست برنامه : رضا نجیمی

مسئول امداد و نجات : رضا بدیعی

تعداد افراد شرکت کننده : ۱۵ نفر

افراد شرکت کننده :

خانم ها: سلیمانی آهویی

آقایان: نجیمی، محسنی، احمدی (مجتبی)، عسگری، موسوی، فراهانی، بدیعی، حسینخانی، ضیایی پور، قنبری، احمدی(احسان)، جعفری، عزیزی، حاجی محمدی

شرح گزارش:

موقعیت جغرافیائی

قله دماوند کوهی در شمال ایران است که بلند ترین کوه ایران و خاورمیانه و بلند ترین قله ی آتشفشانی آسیا است. این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. کوه دماوند که از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد، به هنگام صاف و آفتابی‌بودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر قابل رؤیت است. کوه دماوند در سی‌ام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد.

مسیرهای صعود

قله دماوند ۱۶ مسیر شناخته شده برای صعود دارد که به شرح زیر می باشد:

۱- شمالی، دوبی سل، مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت می‌گیرد.

۲- جنوبی، مسیر گوسفند سرا

۳- شرقی، یال ملارد

۴- غربی، یال سیمرغ

۵- شمال شرقی، تخت فریدون

۶- شمال غربی، یال داغ

۷- جنوب شرقی، یال ملاخوران

۸- جنوب غربی، یال معدن

۹- جنوب جنوب شرقی، یال وزمین چال

۱۰- شمال جنوب شرقی، یال ملارد

۱۱- جنوب شمال شرقی، یال یخار

۱۲- شمال شمال شرقی

۱۳- شمال شمال غربی

۱۴- جنوب شمال غربی، یال ورارو

۱۵- شمال جنوب غربی، یال چال‏چال

۱۶-جنوب جنوب غربی، یال آسپرین‏سر

مسیرشمال شرقی، تخت فریدون:

دره عظیم یخار در سمت چپ و یخچال عروسک‎ها در سمت راست مسیر صعود به قله قرار دارد، به همین دلیل یکی از محسنات صعود این مسیر دیدن این دره شگفت‌انگیز است که مسیرهای صعود آن برای کوهنوردان جزء صعودهای فنی و تکنیکال محسوب می‌شود. یکی دیگر از محسنات صعود این مسیر عبور از بام برفی دماوند می‌باشد. بام برفی توده عظیم یخ و برفی است که مانند چتری از شمال تا شرق دماوند را از ارتفاع بالای ۵۳۰۰ متری پوشانده است. مسیر صعود از تخت‌فریدون تا قله به شکل پاکوب و سنگ‌چین مشخص می‌باشد که ابتدا به شکل یال تپه‌ای و ساده، سپس به صورت تیغه‌ای و سنگی است و مسیر سنگ های بزرگ و ریزشی دارد.

جانپناه سنگی تخت‌فریدون:

جانپناه سنگی تخت‌فریدون در سال ۱۳۵۶ توسط برخی از کوهنوردان دانشجو ساخته شد. تخت‌فریدون مکانی است نسبتاً مسطح در ارتفاع ۴۴۰۰ متری که از سه مسیر می‌توان به آنجا رسید:

– از کنار معدن ملار در شرق دماوند. این مسیر با قطع کردن دره یخار و از کنار چشمه پهنه‌کوه تا تخت‌فریدون ادامه می‌یابد.

– از گوسفندسرای «گردنه‌سر» به ارتفاع ۲۹۰۰ متر در شمال دماوند که جاده فرعی دسترسی به آن، از روستای «میان‌ده» آغاز و حدوداً ۸ کیلومتر ادامه می‌یابد.

وضعیت  جوی در روز اجرای برنامه:  هوا کاملا صاف و آفتابی بود.

وضعیت آب در منطقه: گردنه سر(گوسفند سرا) و کمی پایین تر از جانپناه تخت فریدون(آب حاصل از برف).

وضعیت آنتن دهی تلفن همراه:  تنها در قسمت های کمی در مسیر آنتن وجود داشت و در تخت فریدون آنتن دهی وجود نداشت.

محل قرار: ساعت ۲۳ میدان دروازه تهران شهر اراک

وسیله نقلیه: یک دستگاه مینی بوس  از اراک به روستای ناندل و نیسان از روستای ناندل تا گوسفندسرای شمال شرقی

توضیحات لازم و لوازم مورد نیاز در برنامه و برنامه زمانی صعود، از قبل توسط مربی و سرپرست برنامه به اطلاع کلیه افراد رسید. مطابق برنامه ریزی انجام شده در ساعت ۲۴ مورخ ۲۹/۵/۹۹ازمیدان دروازه تهران با یک دستگاه ماشین مینی بوس به سمت روستای ناندل حرکت کردیم، ساعت ۷صبح مورخ ۳۰/۵/۹۹ به روستا رسیدیم و گروه آماده ادامه مسیر با نیسان شد، ساعت ۷:۴۵ صبح به «گردنه‌سر» به ارتفاع ۲۹۰۰ متر رسیدیم و برای مدت کوتاهی توقف کردیم تا گروه بار سنگین خود را به قاطر تحویل دهند لکن علی رغم هماهنگی بعمل آمده متاسفانه باربران در موعد مقرر در محل حاضر نشدند و پس از تماس  به بهانه های مختلف ازحضور و تحویل کوله کوهنوردان خوداری نمودند.نهایتا به ناچارکلیه همنوردان کوله های سنگین خود را به دوش گرفته و راس ساعت ۸ صبح  مسیر کوهنوردی خود را آغاز کردند. روستاهای حاجی دلا، میان‎ده و ناندل در مسیر قابل رویت بود. در بین راه توقف های کوتاهی داشتیم و گروه پس از هر یک ساعت پیمایش برای ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت می کرد و در کل یک استراحت ۲۰ دقیقه ای هم برای صرف ناهار داشتیم. ساعت ۱۸ به تخت فریدون رسیدیم و گروه شروع به برپایی چادرها کرد و ساعت ۱۸:۱۵تمام اعضا در چادرهای خود آماده استراحت شدند. (ضمنا یکی از اعضاء گروه بنام مجید بدیعی عضو امداد و نجات دماوند در این برنامه با ما همراه بودند که به محض رسیدن به تخت فریدون اطلاع دادند که یک خانم کوهنورد حین برگشت از قله در دره یخار دچار حادثه شده وایشان با توجه به دستور آقای وحید ملکی مسئول ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث قله دماوند و با هماهنگی سرپرست برنامه به محل حادثه اعزام شدند.)

مطابق با آخرین اطلاعات علمی مطرح شده در خصوص ارتفاع گرفتن و برگشتن به محل کمپ جهت هم هوایی؛ این امر بی فایده بوده و تنها زمان استراحت گروه اتلاف می شود؛ این مرحله از صعود که همیشه مرسوم بوده، حذف گردید و گروه توانست به خوبی استراحت کند. صبح روز دوم  ساعت ۴ بیدارباش اعلام شد و گروه ساعت ۵ از کمپ آماده صعود شد، ساعت ۱۲ اعضای تیم به قله رسیدند. گام برداری منظم و با ریتم مناسب همراه با استراحت های بسیار کوتاه در این امر بسیار موثر بود و موجب شد افراد تیم به راحتی مسیر را پیمایش کنند .با توجه به اینکه قله به علت گاز گوگردمناسب برای ماندن نبود سرپرست گروه با درایت تمام پس از ۱۵ دقیقه توقف برای گرفتن عکس های یادگاری تیم را برای فرود آماده کردو سپس گروه  مسیر بازگشت را پیش گرفت و از همان جبهه فرود آمدند. در طول مسیر برگشت تا محل کمپ چند توقف کوتاه برای استراحت داشتیم. ساعت ۱۶ به محل کمپ رسیدیم و به گروه زمان داده شد برای استراحت صرف ناهار و جمع کردن چادرها. ساعت ۱۸:۳۰گروه آماده حرکت و برگشت از محل کمپ شد. از نیمه های مسیر بازگشت تیم با هدلایت و با دقت در تاریکی مسیر خود را ادامه داد. در بین مسیر سه توقف خیلی کوتاه داشتیم. خوشبختانه سرپرست کاملا به مسیر مسلط بود و با وجود تاریکی بدون هیچ خطایی در مسیر یابی گروه در ساعت ۲۱:۳۰دقیقه به محل قرار با راننده نیسان رسید وپس از بارگیری کوله ها  به سمت روستای میان ده حرکت کرد و  در ساعت ۲۲:۱۸  دقیقه به مینی بوس رسید. همنوردان پس از استراحتی کوتاه در محل حسینیه میان ده سوار مینی بوس شده و راس ساعت۲۳ به سمت اراک حرکت نمودند و گروه در ساعت ۵:۳۰ دقیقه مورخ ۱/۶/۹۹ به میدان دروازه تهران شهر اراک رسید و یکی دیگر از برنامه های باشگاه کوهنوردی شاهین اراک با موفقیت و سلامتی به پایان رسید .

نکات مثبت برنامه:

 • جمع آوری زباله های منطقه در تخت فریدون
 • گام برداری مناسب و همراه با ریتم در طول مسیر بویژه در ارتفاعات نزدیک به قله
 • نظم و فواصل مناسب استراحت ها، رعایت قانون یک ساعت پیمایش، ۵ دقیقه استراحت
 • تسط کامل سرپرست بر مسیر پیمایش، بویژه روبرو شدن با تاریکی.
 • همنوردان اصول اخلاقی را درخصوص حفظ آرامش و سکوت در شب و زمان استراحت کوهنوردان را رعایت می کردند.
 • در این صعود چند نفر از اعضای تیم، موفق شدند برای اولین بار به بام ایران دست یابند که از طرف خود و باشگاه به این عزیزان تبریک و شادباش می‌گویم.

نکات مورد توجه جهت اجرای بهتر برنامه:

 • مسیر پیمایش از روستای ناندل، جبهه شمال شرقی و بازگشت از روستای گزانه؛ طولانی بوده و به جهت داشتن کوله های سنگین، نیازمند آمادگی جسمانی بالا است.
 • داشتن مهارت کافی در برنامه و توجه به الزام قوانین باشگاه در خصوص گذراندن سه دوره کارآموزی (کوهپیمایی، برف و یخ و سنگنوردی) چرا که در برنامه ها امکان مواجه شدن با شرایط خاص وجود دارد که نیازمند مهارت های کوهنوردی است.
 • لازم است اعضا در برنامه های پیش برنامه که توسط باشگاه برای بالا بردن آمادگی جسمانی افراد اجرا میشود شرکت نمایند. (پیش برنامه ها: قله سیالان ، قله خلنو، شاهان کوه و سبلان)
 • همراه داشتن طناب انفرادی، کارابین، کیت کمک های اولیه و کیت نجات در تمام مدت زمان برنامه
 • حین صعود به اندازه کافی آب بنوشید(جلوگیری از ارتفاع زدگی)
 • به دلیل شیب زیاد این برنامه و کوله سنگین حتما آهسته گام بردارید و متناوب استراحت کنید.
 • هنگام استراحت، در مسیرهایی که امکان ریزش سنگ از ارتفاع بالاتر وجود دارد توقف ننمایید.

مسافت طی شده در مسیر صعود: مسافت از گردنه‌سر تا تخت‌فریدون ۴٫۷ کیلومتر ـ از تخت‌فریدون تا قله ۶٫۴ کیلومتر

مسافت طی شده در مسیر فرود: ۱۶.۶ کیلومتر

هزینه برنامه: هر نفر ۳۳۵ هزار تومان

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.