مشخصات برنامه

صعود به قله برف انبار قم

تاریخ اجرا : ۲۸ دیماه ۹۹

سرپرست برنامه : منیژه سلمانی

مربی برنامه : –

تعداد افراد شرکت کننده : ۶ نفر

افراد شرکت کننده :

خانمها : شیرین ربیعی ، شقایق اسدی ، منیژه سلمانی .
آقایان :
علی ابوالحسنی ، علی اکبری ،حمیدرضا ابوالحسنی .

معرفی منطقه:

موقعیت جغرافیایی : قله برف انبار با ارتفاع ۳۲۲۰ در جایگاه بلندترین قله استان قم می باشد. از شمال به روستای” کرمنجان ” و شمال شرق آن روستای ” فردو ” و روستاهای “واران و ” زر” در جنوب قله قرار دارند. همچنین قله های پلنگ آبی در غرب و در شرق آن قله” سلطان سعد شاه ” واقع شده اند. وجه تسمیه نام قله نیز به علت انباشته شدن برف زیاد در فصل زمستان می باشـد. از مشخصــه های این قله نصب چهار میله بلند در مسیر و به فاصله تقریبا مساوی در طول مسیر است که علی رغم مشخص بودن مسیر قله در فصول بدون بارش، هدایت گر مطمئنی جهت تشخیص مسیر صعود، به خصوص در فصل زمستان می باشد.
نام برف ‌انبار برگرفته از وجود دره‌ای به عمق ۶۰۰ متر در کنار قله می‌باشد که باعث شده است برف در فصل زمستان به میزان زیادی در آن انباشته گردد، به طوری که با گذشت فصول سرد و بعضاً تا فصل تابستان نیز این دره مملو از برف‌های یخ زده‌است.
پوشش گیاهی : پوشش گیاهی نواحی کوهستانی در قم غنی بوده و درختچه های بادام کوهی ، ازگیل و پسته وحشی از شاخص های گیاهی این مناطق است .
گوناگونی جانوری : شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو،عقاب دشتی، دلیجه، شاهین، کرکس و انواع گنجشک را در این مناطق میتوان دید.
وضعیت آنتن دهی تلفن همراه : آنتن دهی موبایل ضعیف ، فقط روی یال ورودی قله موبایل آنتن دارد.
وضعیت دسترسی به آب : درکوهپایه برف انبار دو چشمه آب سرد وجود دارد که از دل کوه و سه چال برف خیز برف انبار جریان می‌یابند و به باغ‌های انبوه فردو منتهی می‌شوند.
وجود پناهگاه و جان‌پناه : بر روی قله، پناهگاه وجود دارد .

گزارش برنامه :
طبق برنامه ریزی انجام شده روز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۹۹ باحضور همنوردان شرکت کننده در برنامه ساعت ۵:۱۵ صبح با وسیله نقلیه شخصی از اراک حرکت نمودیم .
ساعت ۷:۳۰ دقیقه به روستا فردو قم رسیدیم. طبق هماهنگی قبلی با دو نفر از همنوردان که در قم حضور داشتند مقرر شده بود طبق لوکیشن ارسالی به ما ملحق شوند. با توجه به داشتن وقت کافی پس از خوردن صبحانه، ساعت ۹ صبح از سمت راست چشمه، با شیبی حدود ۴۰ الی ۵۰ درجه پیمایش خـود را آغاز کردیم. بعد از حدود ۱۰ دقیقه پیمایش، نسبتا شیب ملایم و یکدست می شود و تا قله ادامـه پیـدا می کند که در هوای زمستانی مسیر را لذت بخش نموده بود. راس ساعت۱۱ قله زیبای برف انبار قم به ارتفاع۳۲۰۰ متر به همراهی تمامی شرکت کنندگان صعود کردیم .
بعد از استراحت در پناهگاه و گرفتن عکس یادگاری ، ساعت ۱۲ آماده برگشت از همان مسیر رفت شدیم. با توجه به شرایط نامساعد جوی و لغزنده بودن مسیر تیم آهسته به سمت پایین حرکت کرد .ساعت ۱۴ به پایان مسیر رسیدیم . پس از تعویض لباس، ساعت ۱۴:۳۰ منطقه را ترک کردیم. ساعت ۱۵:۳۰ پس از عبور از میان کوچه باغات منطقه کهک ساعت ۱۶ به مقصد اراک حرکت کردیم و ساعت ۱۷:۳۰ تمامی همنوردان در کمال صحت و سلامت برنامه را با موفقیت به پایان رساندند.
و‌تشکر‌ ویژه داشته باشیم از پیشکسوت باشگاه جناب آقای علی ابوالحسنی که با حضور خودشون افتخاری برای ما بودند.

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.