مشخصات برنامه

صعود به قله دماوند از جبهه جنوبی

تاریخ اجرا : ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه ۹۹

سرپرست برنامه : –

مربی برنامه : –

تعداد افراد شرکت کننده : ۳ نفر

افراد شرکت کننده :

خانم ها: طیبه شیرازی و مریم آذری و شبنم فراهانی

آقایان: –

اولین صعود زمستانی مستقل بانوان اراکی به قله دماوند از جبهه  جنوبی (همزمان با روز مادر و روز زن) 

توسط خانم طیبه شیرازی از باشگاه کوهنوردی شاهین و خانمها مریم آذری و شبنم فراهانی

تاریخ صعود ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه ۹۹

پس از اجرای برنامه سنبران در تاریخ ۳ و ۴ بهمن ماه و هم هوایی و کوله کشی سنگین جهت آمادگی به قله دماوند و پس از بررسی سایتهای مختلف هواشناسی و مشورت با استاد هاشم نژاد روز دوشنبه ۱۳ بهمن ساعت ۱۵، تیم سه نفره ،  بسمت رینه حرکت کردیم.

لازم به ذکر است که از سه روز قبل جهت اطلاع از باز بودن قرارگاه پلور و بارگاه سوم با مسئولین مربوطه تماس گرفته ولی متاسفانه موفق به برقراری ارتباط نشدیم و با یکی دیگر از دوستان موفق به تماس شده و در مورد باز بودن بارگاه اطمینان حاصل کردیم

و از آنجا که منع تردد بود هر چه تلاش کردیم از فرمانداری مجوز تردد بگیریم ولی متاسفانه علیرغم  سعی و تلاش فراوان نتوانستیم  مجوز ترد اخذ نماییم.

اجبارا تصمیم گرفتیم با ماشین شخصی به سمت مقصد حرکت کرده و تاوان جریمه را هم بپردازیم ولی از آنجا که خدا با ما یار بود قبل از پلور، به ایست بازرسی رسیدیم و پلیس راه با رویی گشاده پس از شنیدن توضیحات و هدف ما که به قصد کوهنوردی سفر کردیم و پس از دیدن نامه باشگاه شاهین به ما اجازه عبور دادند .

مقصد اول ما پلور بود ولی پس از تماس با دوستمان که با منطقه آشنایی کامل داشت قرار شد بسمت رینه حرکت کرده و در هتلی اقامت کنیم. ساعت ۲۱:۳۰ به رینه و هتل دماوند که همان روز هماهنگ کرده بودیم رسیدیم و شب را در آنجا اقامت کردیم پس از صرف شام و بستن کوله ها آماده برای استراحت شدیم.

صبح روز سه شنبه صاحب هتل با ماشین خودمان ما را تا ابتدای پارکینگ رسانید و حرکت ما در ساعت ۶:۲۰ دقیقه بسمت گوسفندسرا آغاز شد. بدلیل وزن زیاد کوله ها بصورت آهسته و پیوسته حرکت میکردیم و میانبر زدیم تا مسیر کوتاهتر شود ساعت ۹:۰۵ به گوسفندسرا در ارتفاع ۳۰۲۰ متر رسیدیم.

با اینکه میدانستیم با هوای خوب در روز صعود روبرو هستیم ولی برخلاف تصورمان هوا دیگر فوق العاده گرم بود کمی استراحت کرده و پس از خوردن تنقلات ساعت ۹:۴۰ به حرکت خود ادامه دادیم. برای ادامه کار دو مسیر پیش روی ما بود یکی کافر دره که برفکوبی داشتیم و یک مسیر سمت چپ “کافردره” بنام یال “خومه” که دست به سنگ و کمی تیغه ای بود .پس از مشورت با یکدیگر مسیر دوم یعنی یال “خومه” را انتخاب کردیم و با ریتمی آرام و با احتیاط ادامه مسیر دادیم. پس از عبور از سنگها شیب کمی تند میشد ، هوای بسیار گرم آزاردهنده شده بود بهمین دلیل لباس خود را کم‌ کرده و به حرکت ادامه میدادیم نهایت نشانه های پناهگاه به چشم میخورد و خوشحال از دیدن بارگاه سوم در ساعت ۱۶:۴۰ دقیقه به بارگاه سوم در ارتفاع ۴۲۰۰ رسیدیم و به استراحت پرداختیم.

کوهنوردان دیگری هم از شهرهای مختلف در آنجا بودند و مشغول استراحت

لازم به ذکر است در بارگاه سوم آب آشامیدنی و چای و خوراکی برای فروش موجود می باشد.

(شماره تماس احمد آقا در بارگاه سوم دماوند در صورت نیاز جهت هماهنگی : ۰۹۱۹۷۶۷۵۸۴۹)

برنامه بر این شد که کوله های صعود خود را برای فردا آماده کرده و باقی وسایل در بارگاه بماند.

چهارشنبه ۱۵ بهمن ساعت ۵ صبح بیدار شدیم و پس از صرف صبحانه ساعت ۶:۲۰ با بستن کرامپون و برداشتن کوله های سبک آماده حرکت بسمت قله شدیم

هوا خوب بود در زیر نور هدلامپ ها کمی از مسیر را از روی یال “خومه “حرکت کردیم تا روشن شدن هوا وقتی به پشت سر نگاه کردیم صحنه زیبایی از حرکت تعدادی بز کوهی به چشممان خورد.

در ادامه حرکت به یخچال سمت چپ یال “خومه “رسیدیم بدلیل داشتن کرامپون و تقریبا سفت بودن برف داخل یخچال و بودن رد پای کوهنوردانی که جلوتر از ما حرکت کرده بودند تصمیم گرفتیم از داخل یخچال بسمت بالا حرکت کنیم. شیب زیادی را با گامهایی آرام پشت سر گذاشتیم تا سرانجام آبشار یخی در ارتفاع ۵۱۰۰ بر دیدگان ما هویدا شد

تقریبا همسطح آبشار یخی باکس کمکهای اولیه قرار دارد که لازم میدانم از کسانی که زحمات حمل این وسایل را کشیدند تشکر کنم. توقف کوتاهی برای استراحت داشتیم و از اینجای مسیر به بعد با ریتمی بسیار آرام و با تمرکز بر دم و بازدم و توقفهای ۳۰ ثانیه ای برای تازه کردن نفس حرکت میکردیم تا به تپه گوگردی رسیدیم . بوی گوگرد کمی آزار دهنده بود و شیب زیر قله در آن ارتفاع! ولی لذت گام نهادن بر روی قله دماوند چنان انگیزه ای در بر داشت ؛که هیچ چیز مانع حرکت رو به جلو ما نمی شد.

هوای بسیار عالی ، آسمان آبی بی نهایت زیبا، نداشتن باد و نبودن حتی یک‌ لکه ابر در آسمان و همت بالای ما برای رسیدن به هدف؛ سرانجام نتیجه داد و ساعت ۱۳:۵۵ دقیقه، دیو سپیدپای در بند و  زیبا اجازه صعود به ما داد و توانستیم قدم بر روی خاکش بگذاریم و خدا را سپاس که زحمات ما نتیجه داد و با تبریک به یکدیگر و در آغوش گرفتن هم با اشک شوق بوسه بر روی قله زدیم

تا ساعت حدود ۱۴:۴۰ دقیقه روی قله بودیم و پس از گرفتن عکس یادگاری با همان ریتم آرام بسمت پایین حرکت کردیم . کوهنوردانی هنوز در حال صعود بودند. مسیر برگشت ما  پس از رسیدن به پایین تپه گوگردی، به سمت یخچالی که در منتهی الیه  سمت راست آن قرار داشت متمایل شده و با وجود شیب تند یخچال، ارتفاع کم کردیم. نهایت ساعت ۱۷:۳۰ به بارگاه سوم رسیدیم و استراحت کردیم و تصمیم بر این شد ک شب را در بارگاه بخوابیم و صبح بسمت پایین حرکت کنیم

روز پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ بیدار شده و وسایل خود را جمع کرده و پس از صرف صبحانه ساعت ۸:۲۰ بسمت پایین براه افتادیم . مسیر برگشت از کافر دره بود ساعت ۱۱:۱۵ دقیقه به گوسفندسرا رسیدیم کمی استراحت کردیم وزش باد در حال کم و زیاد بود با مسئول هتل تماس گرفتیم که با ماشین به اول پارکینگ بیاید نهایت ساعت ۱۳ به پارکینگ اول ( معدن)  رسیدیم و بسمت هتل حرکت کرده پس از تعویض لباسها و شستن دست و صورت بسمت اراک حرکت کردیم

در پایان جا دارد از زحمات و پیگیریهای جناب آقای نادری مسئول فنی باشگاه و آقای گنجه مدیر باشگاه تشکر و قدردانی بعمل آورم.

این صعود که مصادف شد با روز مادر؛ تقدیم میشود به تمام مادران عزیز و مهربان سرزمینمان ایران 🌹🌹

۲ پاسخ
 1. ونایی
  ونایی می گوید:

  درود بر شما بسیار عالی و گزارشی بسیار زیبا ماشاالله خدا قوت. دماوند وقتی باهات یار باشه صعود زمستانه ش بسیار عالیه ولی نیاد اون روز که بهت راه نده ….

  پاسخ
  • admin
   admin می گوید:

   باسلام بله پیش بینی شرایط آب و هوایی خود یکی از فاکتورهای موثر در صعود موفق می باشد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.